grafika hybe svetem

Přemýšleli jste někdy o tom, jak moc design ovlivňuje náš každodenní život? Nezáleží na tom, jestli se jedná o design obalu zubní pasty, jízdní kolo nebo třeba reklamy na řasenku. Design hýbe světem a je stejně starý, jako lidstvo samo. Nevěříte? Už když pračlověk vytvářel své zbraně, nástroje nebo třeba používal kožešiny, aby se zahřál a vyráběl tím předchůdce klasického oblečení, vytvářel první design na světě.

Co je to vůbec design?

Valná většina lidí si pod pojmem design většinou představí podobu nějakého předmětu, budovy, oblečení a obdobných věcí. Hodnotí na první pohled vzhled a zda se jim líbí nebo nelíbí. Vzbudí to v nich určitý dojem a emoci. Design ovšem není jen o vzhledu, ale zahrnuje celou řadu aspektů a většinou se za ním skrývá neuvěřitelně těžká práce. Než dostane svou finální podobu, je potřeba se zaměřit nejen na vzhled, ale nejvíce také na funkčnost, srozumitelnost a možností využití a použitelnosti v běžném životě.

Designů je celá řada a odvíjí se podle toho, kde se uplatní. Pro příklad je možné zmínit:

produktový design

interiérový design

módní design

průmyslový design

stavební design

web design

grafický design

Jak dokáže design hýbat světem?

Velice pěkně je design, jeho funkce a důležitost popsaná v knize designéra a jednoho z nejlépe prodávajících autorů Scotta Berkuna – How Design Makes the World. V ní popisuje, jak dokáže dobrý design změnit celou společnost k lepšímu, a naopak jak obrovské a až život ohrožující problémy dokáže způsobit špatný design. Scott Berkun probírá ve své knize věci každodenního života od designu vašeho domova, přes mobilní telefon, dálnici, kterou jezdíte až po tlačítko “Like” na Facebooku. Jejich design, funkčnost, zda to splnilo účel a zda nás designéři obohatili nebo naopak zklamali. Zároveň poukazuje na to, jak design pomáhá a otevře vám nové obzory v pohledu na svět kolem vás.

 

Ať už teď čtete tento článek na svém mobilním telefonu, počítači, pijete u toho kávu nebo čaj a sedíte na kancelářské židli nebo třeba na gauči, za vším stojí design a lidé, kteří ho vytvořili. Design má neuvěřitelnou moc a dokáže ovlivňovat i myšlení lidí. Zvlášť, když se spojí s dobře a chytře vymyšlenou reklamou. Design už v dnešní době vypráví příběh, který budete každý den prožívat právě vy.

packaging design
product design

Jaké chyby se dělají nejčastěji?

Téměř nikdo z nás neslyší rád, že dělá něco špatně. Jsme přesvědčeni o své pravdě, úmyslech a jsme si jistí, že to děláme nejlépe, jak umíme. Případně lépe, než většina lidí kolem. Máme vizi a za tou si jdeme, protože ta se dokáže nejlépe představit a uchopit. Přemýšleli jste ale někdy, že i váš nejlepší úmysl a vize vás mohou klamat? Není to o tom, že tomu nerozumíte a někdo vás chce jen poučovat. Ale o tom, že je někdy potřeba otevřít nové obzory a podívat se na věc z jiné perspektivy. Otevře vám to možnosti, které vás posunou zase trochu dál.

 

To samé platí u designu. Určitě si dokážete představit váš nový výrobek, prodejnu, kavárnu, nebo třeba jen balení vašeho nového produktu. Věřím, že se za tím skrývají samé skvělé nápady a řešení. Jste přímo vášnivě zapálení pro věc a chcete si jít za svým snem. Nic z toho není špatně a osobně vás v tom jednoznačně podpořím, protože vášeň a nadšení je to, co je naším hnacím motorem a většinou dokáží stvořit úžasné věci. Jen se na malou chvilku zamyslete nad tím, zda to reflektuje váš brand a jestli to přece jen nezajímá a neoslovuje víc vás a vaše osobní touhy a potřeby, než vaše cílené zákazníky. V tom je totiž největší kámen úrazu.

Jak z toho ven?

Nechci vás teď poučovat, co všechno máte nebo nemáte dělat. Ale zkuste se jen zamyslet nad tím, co se vám snažím sdělit a vzít si z toho něco málo pro sebe. Třeba vás to přivede na nápad, který bude prostě jedinečný a přinese vám spoustu úspěchů a naplnění.

Jedna z nejdůležitějších věcí je, představit si svého průměrného zákazníka, odběratele nebo uživatele. Zkrátka toho, kdo by si měl vaši službu nebo produkt kupovat. Vytvořte si k němu příběh – je to spíše žena nebo muž, rodiny s dětmi, vysoce postavení podnikatelé a vládní činitelé, kolik jim je průměrně let, kde asi pracují, jaké mají příjmy, jak žijí a jak je může zaujmout to, co vytváříte.

 

Udělejte si průzkum trhu. Podívejte se na konkurenci, jejich produkty, služby, zaměření, příběh. Neříkám, že máte vysloveně krást nápady. Ale pokud někde někomu něco funguje, je to dobrá cesta i pro vás a může vás skvěle inspirovat a posunout. Zaměřte se na to, čím se odlišujete od konkurence. Něco skutečného, hmatatelného.

 

Vzdělávejte se a nebraňte se novým postupům a novinkám. Trendy, marketing, technologie. Vše se pohybuje neuvěřitelně rychlým tempem dopředu. Nestačí, že jste se něco naučili před 5-ti lety. Je potřeba tyto věci sledovat pravidelně a vzdělávat se. Člověk by se měl učit celý život a posouvat se vpřed. Pracovat na sobě. A tím i na svém brandu.

Vytvořte si svůj příběh, protože i ten prodává. Začněte pěkně od začátku a změňte své myšlení krůček po krůčku. Když píšete o sobě a své firmě, dejte do toho i kousek sebe. Něco, co vás propojí se zákazníky i na emoční úrovni. Nepište jen o sobě, co jste dokázali a jak jste nejlepší. Dejte zákazníkovi vědět, že jste tu pro něj a co všechno z toho bude mít, když si koupí váš produkt nebo službu. A zamyslete se nad tím, zda například vaše logo odráží správně váš brand. Zda je funkční, jak vypadá na produktech a jestli je zapamatovatelné a osloví. Tohle platí ostatně pro vše, co děláte. Váš business potřebujete poskládat jako jednu velkou skládačku, která do sebe skvěle zapadne. Funkční, srozumitelnou, využitelnou ve více směrech.

Tohle téma je tak obsáhlé, že by nakonec dokázalo trumfnout i nejeden nekonečný seriál. Především proto, že zatímco tohle píši, už se objevily zase další novinky ve světě designu, marketingu a technologií. Pokud se vám to vše zdá příliš složité, stejně se nevzdávejte. Jen na sobě pracujte a dál se vzdělávejte. Věřím, že se to povede. A pokud se v tom budete skutečně topit, vždy existují lidé, kteří vám s tím rádi pomohou, navedou vás na správnou cestu, podpoří a zjednodušší vám to, abyste se mohli soustředit na opravdu důležité věci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.